10.03.2021
Piemineklis Lielgabals Valkā

1967.gada 11.jūnijā Valkā Ļeņina (tagad Rīgas) un Raiņa ielu krustojumā Lugažu ev.-lut. draudzes baznīcas priekšā atklāja “Kaujas slavas pieminekli”. Atklāšana notika republikāniska pasākuma ietvaros: “Šogad sarkano izlūku III salidojuma dienās Valkā atklāja pieminekli pilsētas atbrīvotājiem. Tā granīta plāksnē iegravēti vārdi: “Tautas atmiņā vienmēr paliks sarkanie latviešu un Sibīrijas strēlnieki, kas 1918.gada 18.decembrī Valkā pacēla brīvības karogu. MŪŽĪGA SLAVA 52. gvardes. 44., 376. un 245. strēlnieku divīzijas cīnītājiem, kas atbrīvoja Valku 1944.gada 19.septembrī. Padomju Latvijas sarkanie izlūki 1967.gada 11.jūnijā.“ - rakstīts Valkas rajona laikrakstā “Darba Karogs”.

Turpmāk šo pieminekli valcēnieši dēvēja vienkārši par Lielgabalu vai Pušku. Tas bija reāls armijas kaujas ierocis.

 

                  

                  Piemineklis Lielgabals. Valka,

                  1970.gadi. Fonā Lugažu baznīca.

                  Valkas novadpētniecības muzeja krājums

 

Pieminekļa pamatnē atradās divas plāksnes. Uz vienas bija teksts, kam piemineklis veltīts, uz otras – ka tur ievietota kapsula ar novēlējumu nākamajām paaudzēm.

Kapsulu pamatnē ievietoja divi 4 gadus veci bērnudārza audzēkņi – meitenīte un zēns. Paredzēja, ka pēc 50 gadiem šie paši bērni kapsulu izņems...

 

Aiz Lielgabala iestādīja egles, lai aizsegtu baznīcu. Laika gaitā tās sāka slimot, un šobrīd visas egles ir nozāģētas.

Pie Lielgabala 1960.gadu beigās un 1970.gados bieži sākās dažādi sportiski patriotiskie braucieni, pārgājieni utt..

                    

                     Piemineklis Lielgabals. Valka, 1972.gads.

                     Valkas novadpētniecības muzeja krājums

 

23 gadus Valkas centrā atradās šis kaujas ierocis, kurš kā magnēts pievilināja zēnus. Viņi tur labprāt spēlējās, lai gan tika raidīti prom.

Vairāki cilvēki atceras dzirdējuši (baumu līmenī), ka reiz stobrs bijis pagriezts citā virzienā. Tas varēja būt noticis 1970.gadu otrā pusē. Visticamāk, ka tas nav noticis politisku motīvu dēļ. Iespējams, to izdarījis kāds “nekaitīgs” 2.pasaules kara veterāns. Viņš mēdzis kāpt augšā pie Lielgabala un imitēt kaujas darbības.

 

                     

Valka, 1970.gadi. Fonā Rīgas un Tālavas ielas stūris.       Valka, 1983.gads. Fonā ēka Rīgas ielā 16.

Valkas novadpētniecības muzeja krājums

 

1990.gada “16. martā notika ilgi gaidītais brīdis. Lielgabals no Valkas centra “aizlidoja” uz DOSAAF teritoriju. Ar jokiem, smiekliem un atvieglojumu valcēnieši aizvadīja viņu “sargu”. Vienīgi kāds artilērijas majors milzīgā satraukumā centās apturēt Valkas centra atbruņošanu, neizvēloties izteicienus un apgalvojot, ka tik nepateicīgas nācijas kā latvieši zemes virsū neesot... Protams, loģiski argumenti, nelīdzēja, bet smiekli gan. Virsnieks lamādamies devās “slīcināt bēdas”, bet lielgabals – uz piemērotāku vietu.” – rakstīja LTF Valkas, Smiltenes un Strenču nodaļu informatīvais biļetens “Ziemeļlatvija”.

 

                   

                    Pieminekļa Lielgabals demontēšana.

                   Valka, 1990.gada 16.marts. Foto A.M. Dubļāns.

                   Valkas novadpētniecības muzeja krājums

 

Smieklus izraisīja fakts, ka no lielgabala stobra izkrita pudeles. Arī vēlāk, kad tas Blaumaņa ielas laukumā tika zāģēts metāllūžņos, no tā stobra izkritušas vairākas alkohola pudeles.

Ir zināms viens no gadījumiem, kā pudele nokļuva stobrā. Tas noticis 1980. gadu sākumā.

Kāda jauniešu grupa pirms došanās uz diskotēku iemalkoja konjaku. Pudeli neizdzēra, bet nolēma to neņemt līdz uz dejām. Pudeli ievietoja lielgabala stobrā. Jaunieši pēc diskotēkas to gribēja izņemt, bet izrādījās, ka tā ir ieslīdējusi dziļāk stobrā un nevar izņemt. Tā arī palikusi.

 

Kad pieminekli demontēja, kapsulu ar novēlējumu nākamajām paaudzēm pārvietoja uz Lugažu laukumu – pie eglītēm, kas aug pie Beverīnas ielas. Laika gaitā – laukuma pārveidošanas darbos – kapsula pazudusi.

 

 Sagatavoja:

Ligita Drubiņa,

Valkas novadpētniecības muzeja

izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.