16.12.2020
Ziemassvētku pastkartes

   Valkas novadpētniecības muzejs, tuvojoties Ziemassvētkiem, ļauj ikvienam ielūkoties krājumā esošajās Ziemassvētku pastkartēs. Muzeja krājumā glabājas vairāk nekā 140 Ziemassvētku un Jaungada apsveikumi. Senākā kartīte rakstīta 1894. gada 1. janvārī.

   Krājumā atrodas ne tikai tipogrāfiski iespiestas, bet arī pašgatavotas kartītes. Īpaši jāatzīmē Ziemassvētku apsveikums uz bērzs tāss, sūtīta mājiniekiem no 1.pasaules kara frontes.

   Mūsdienās mēs arvien retāk sūtām pastkartes saviem mīļajiem, izmantojot pasta starpniecību, bieži vien apsveikums ir elektroniska veida un ātri pārsūtāms e-pastā. Bet līdz 19.gs.vidum Ziemassvētku apsveikuma vēstuļu rakstīšana un  darināšana bija ierasta lieta.

   Tālajā 1843. gada decembrī tika izveidota pirmā drukātā Ziemassvētku kartīte. Interesanti, ka tradīcija iesākās nejauši muzejā Londonā. Viktorijas un Alberta muzeja direktors Henrijs Kols bija ļoti aizņemts ar ikdienas pienākumiem un apjauta, ka nepaspēs visiem uzrakstīt apsveikumus. Lai atrisinātu šo problēmu, viņš izdomāja pasūtīt nodrukātas kartītes ar zīmējumu, kuras izsūtīt pa pastu. Pastkarti uzzīmēja H.Kola draugs, mākslinieks Džons Kalkots Horslijs. Uz kartītes bija attēloti trīs sižeti - ģimene pie svētku galda un cilvēki, kuri palīdz nabadzīgajiem, kā arī uzraksts “Priecīgus Ziemassvētkus un laimīgu Jauno gadu!”. Kartīte tika izgatavota litogrāfijas tehnikā uz cieta kartona un izkrāsota ar roku. Tajā laikā Ziemassvētku kartīšu populārākie sižeti bija ģimenes svētku mielasts, baznīcas zvani, cepts tītars vai plūmju pudiņš. Ziemassvētku apsveikumi bija arī ar pavasarīgu vai vasarīgu sižetu – vijolītēm, neaizmirstulītēm, puķu groziem un lidojošiem taureņiem.

   Latvijas teritorijā Ziemassvētku kartītes sāka izplatīties 19.gs.beigās. Iecienīti sižeti bija Ziemassvētku vecītis un eglīte, egļu zari, eņģeļi, sarkankrūtīši un sniegotas ainavas. Bieži attēlu papildināja iespiests dzejolis vai sentimentāla četrrinde un vēlējums “Priecīgus Ziemassvētkus”. Laika gaitā kartīšu sižeti nav daudz mainījušies, izņemot padomju gadus, kad Ziemassvētku svinēšana bija aizliegta, to vietā nāca Jaunais gads un uz kartītēm parādījās padomju laika simboli – Kremlis, kosmonauti, raķetes un citi simboli.

 

   Valkas novadpētniecības muzeja krājuma pastkartes apskatāmas šeit.

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.