19.10.2023
Valkas novadpētniecības muzejs ieguvis novadnieka – mākslinieka Jāņa Indusa gleznas

Valkas novadpētniecības muzeja speciālisti oktobra vidū devās uz Zviedriju, lai saņemtu dāvinājumā mākslinieka Jāņa Indusa gleznas. Tās papildinās muzeja  krājuma mākslas kolekciju.

Gleznas, fotogrāfijas un gleznošanas piederumus muzejam dāvināja mākslinieka dēls  - Jānis Induss.  Mākslinieks galvenokārt gleznojis ainavas un klusās dabas, eļļas tehnikā un aptver laika posmu no 1950.-1990.tajiem gadiem.

Gleznotājs Jānis Induss  (1907.g. Lugažu pag. – 1996.g. Upsala, Zviedrija)

1933.gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas V.Purvīša meistardarbnīcu.

1930.gadu 2.pusē studiju nolūkos apceļojis Rietumeiropas mākslas centrus.
     1937.gadā Antverpenē zviedru jūrnieku baznīciņā salaulājās ar grafiķi Mariju Mucenieci.
Pēc atgriešanās Latvijā, mākslinieki dzīvoja Daugavpilī, kur J. Induss strādāja par skolotāju un aktīvi piedalījās Latvijas mākslas dzīvē un izstādēs.

1942. gadā ģimene pārcēlās uz Roju.
    1944.gada oktobrī Indusu ģimene devās bēgļu gaitās uz Zviedriju un apmetās uz dzīvi Upsalā.
    Emigrācijā Jānis Induss piedalījās izstādēs Zviedrijā, Vācijā, Francijā, ASV, Kanādā.

Valkas novadpētniecības muzejs plāno 2024.gadā iekārtot Jāņa Indusa darbu izstādi, kurā būs apskatāmas muzejam dāvinātās gleznas.

Jānis Induss ar sievu Mariju Mucenieci -Indusu. 1950.-tie gadi, Zviedrija

Valkas novadpētniecības muzeja speciālisti ar gleznu dāvinātāju Jāni Indusu