27.07.2022
Ērģemes viduslaiku pils ķieģeļi

    Ērģemes pils ārsienas mūrētas no laukakmeņiem, bet abu torņu un iekšsienu izveidē lietoti sarkana māla ķieģeļi. Tie izmantoti šaujamlūku un durvju ailu izbūvē, kāpņu pakāpienu un velvju mūrēšanai. Ķieģeļu lietošana dekoratīvā nolūkā redzama Ērģemes pils vārtu torņa mūrējumā.

  Latvijā iegūstamais māls ir labi piemērots ķieģeļu izgatavošanai. To izgatavošana Latvijas teritorijā sākta 13. gadsimtā, bet plašāka ķieģeļu lietošana celtniecībā novērojama sākot ar 14.-15. gadsimtu. Ķieģeļus veidoja, sagatavoto mālu ievietojot taisnstūra koka formā, to kārtīgi iespiežot visos stūros, bet lieko mālu nogriežot no formas virsmas. Lai māls nepieliptu pie formas malām, formu iepriekš saslapināja un izkaisīja ar smiltīm. Dažreiz ķieģeļos redzamas meistara ievilktās pirkstu svītras vai vienkārši pirkstu nospiedumi.

    Pirms apdedzināšanas ķieģeļus bija nepieciešams žāvēt. Tā kā izgatavoto ķieģeļu apjoms bija liels, tie tika izklāti pa visu meistara pagalmu. Ja speciāla nožogojuma nebija, bērni vai mājdzīvnieki brīvi varēja piekļūt žūšanai atstātajai produkcijai. Mājdzīvniekiem bradājot pa žūšanai izliktajiem, nenocietējušajiem ķieģeļiem, radušies arī Ērģemes pilī atrastie ķieģeļi ar suņa, kaķa un kazas (?) pēdu nospiedumiem. Protams, daļa šādu ķieģeļu tika sabojāti neatgriezeniski, bet mazāk cietušie ķieģeļi tika apdedzināti, lai viss meistara darbs nebūtu veltīgs.

 

Sīkāk par ķieģeļu izgatavošanu:

 https://www.turaida-muzejs.lv/wp-content/pageflip/bk/files/mobile/index.html#1

 

Sīkāk par Ērģemes viduslaiku pili un tajā atrastajiem priekšmetiem:

http://muzejs.valka.lv/digitala-programma-ergemes-viduslaiku-pils/

 


  

  Informāciju sagatavoja:

  Ilze Mālkalniete,

  arheoloģe

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.