29.07.2022
Ērģemes viduslaiku pils arheoloģiskajos izrakumos atrasts krāsns podiņš, kurā attēlots evaņģēlists Marks

Ērģemes pilī dzīvojamās telpas 17. gs. apsildīja ar krāsnīm. Tās gādāja par siltumu un estētisko baudījumu gan pils iemītniekiem, gan tās viesiem. Vienas zaļi glazētas podiņu krāsns paliekas atrastas 2016.-2019. gada arheoloģiskās izpētes laikā. Būvgružu slānī atrasti vairāki tūkstoši krāsns podiņu fragmentu. Uz tiem attēloti reljefi augu motīvi, spārnotu eņģeļu galvas, lauvas un vienradži. No vairākām zaļi glazētām lauskām izdevās salikt krāsns podiņu, kurā attēlots greznā arkā sēdošs bārdains vīrietis ar atvērtu grāmatu klēpī. Tas tērpies garā apmetnī ar apaļu pogu priekšpusē. Rūpīgi ieskatoties, pie sēdošā vīra kājām var saskatīt lauvu.

Pēc raksturīgajiem simboliem nosakāms, ka krāsns podiņā attēlotais vīrs ir viens no četriem evaņģēlistiem. Senie evaņģēlisti ir Jaunajā derībā iekļauto četru kanonisko evaņģēliju autori. Mateja simbols ir eņģelis vai jauneklis, Lūkas atribūts ir vērsis, Jāņa simbols ir ērglis, bet Markus atribūts ir lauva. Krāsns podiņš ar evaņģēlistu Marku pagaidām ir vienīgais Latvijas teritorijā konstatētais eksemplārs. Analogi krāsns podiņi ar to pašu grezno arku un līdzīgiem sēdošu vīru atveidiem atrasti arī citās pilsētās un pilīs ap Baltijas jūru. Pētnieki uzskata, ka vienādās krāsns podiņu matrices izplatījuši ceļojošie tirgotāji vai amatnieki, kuri tās nopirka modeļu tapšanas centros. Gatavajās formās varēja iespiest mīkstu mālu un izgatavot nepieciešamo daudzumu krāsns podiņu jau pasūtītāja vēlamajā reģionā.

Sižetus krāsns podiņiem izgatavotāji ņēma no laikabiedru gravīrām vai kokgrebumiem. Arī Ērģemē atrastā krāsns podiņa sižetam ir zināms autors. Tas ir nīderlandiešu mākslinieks Krispijns de Passe, Vecākais (ap 1564. - 1637.).

Sīkāk par krāsns podiņiem ar evaņģēlistiem:

Sīkāk par Ērģemes viduslaiku pili un tajā atrastajiem priekšmetiem:

Krāsns podiņš ar evaņģēlistu Marku

Informāciju sagatavoja: