05.01.2018
1917.gada 5.janvāris. Ziemassvētku laiks Valkā

Notikumu apskatā “Pirms 100 gadiem”, kam izmantots galvenokārt laikraksts “Līdums”, iestājusies pauze, jo... 1917.gada 21.-22. (pēc vecā stila 8.-9.) novembrī Valkā sanāca Iskolata sēde, kas pasludināja padomju varas nodibināšanu vācu karaspēka neieņemtajā Latvijas teritorijā (Valkas, Valmieras, Cēsu apriņķos). Iskolats atradās naidīgās pozīcijās latviešu pilsonisko aprindu centieniem sākt neatkarīgas Latvijas valsts veidošanu, tādēļ 1917.gada 19.decembrī (pēc vecā stila 6.decembrī) slēdza laikrakstus “Līdums” un “Laika Vēstis”.

 

Šoreiz par to, kas bija aktuāls pirms 101 gada. Lai saprastu tā brīža situāciju jāmin, ka pēc jaunā stila 1917.g. 5.janvārī (pēc vecā stila 1916.gada 23.decembrī) no rīta Rīgas Dienvidu pievārtē starp Babītes ezeru un Olaini – Tīreļpurvā – sākās Ziemassvētku kaujas, kas turpinājās nedēļu un ierakstīja zīmīgu lappusi Latvijas vēsturē.

 

Savukārt Valkā šai svētku laikā aktuāla bija situācija pārtikas apgādībā. Par tās trūkumiem rakstīja 1916.gada 23.decembra (pēc jaunā stila 1917.g. 5.janvāra) laikrakstā “Līdums”.

   “Svētku dienas parasti nāk ar pīrāgiem un visādiem cepumiem, bet šogad Ziemassvētkos nebūs ne tikai šo gardumu, bet pat parastās baltmaizes. Iedzīvotāji pārtikas komisijā pilsētas valdē ierodas prasīdami miltu, kādu viņi pēdējā izdalīšanā nav saņēmuši. Un viņiem ir tiesība prasīt. Kā zināms, pēdējā laikā ir tikuši izdalīti 3 vagoni kviešu miltu: 2 vagoni pie tirgotāja Pedera pēc čeku sistēmas un 1 vagons no pilsētas pārtikas veikala un bez tam vēl 400 pudu no Patērētāju biedrības veikala. Rēķinot pilsētas iedzīvotājus uz 18 000, uz katra iedzīvotāja iznāk ap 7 un pus mārciņas. Bet kur tad cēlies lielais skaits tādu ļaužu, kas nemaz nav dabūjuši miltu? Atbilde gluži vienkārša, bet ļoti nožēlojama. Pilsētas pārtikas veikals neturas pie kartiņu sistēmas un neturas pie vienlīdzības principa, bet apgādā ar miltiem tikai dažus, kuri labāk pazīstami. Vai pilsētas valdes loceklis, pārtikas veikala pārzinis, varbūt ir tādās domās, ka no dažām mārciņām nevienam tomēr nav nekāda labuma, tamdēļ labāk dot pa 30 pudiem tirgotājam, kurš to saceps kliņģeros, kaut arī vismazākos.

Kamdēļ klusē pilsētas pārtikas komisija? Ko dara revīzijas komisija? Cerēsim, ka šī lieta tiks nokārtota iedzīvotāju labā.”

 

Paskaidrojumi:

Tirgotājs Peders - Pödder Johann Maskavas Nr.14. (Tagad Valgā Kesk ielā, ēka nav saglabājusies).

Puds - (krievu: пуд) ir vēsturiska masas mērvienība krievu mērvienību sistēmā; kopš 1899.gada Krievijā pieņemtā nolikuma 1 puds = 16,380496 kg.

Mārciņa - Krievijas impērijā20.gadsimta sākumā lietotā 1 mārciņa = 409,51241 grami (7,5 mārciņas = 3,071 kg).

 

   Valka. Dēļ mārciņas maizes. Alejas ielā (ēkas vieta tagad Valgā Puiestee ielā). Aptuveni 1915.gads.

   Valkas novadpētniecības muzeja krājums

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.