Svečturi Valkas novadpētniecības muzeja krājumā

Valkas novadpētniecības muzeja krājumā glabājas vairāk nekā 30 dažādi svečturi.

Svečturis ir apgaismošanas ierīce, kurā iestiprina sveces vai sveci.

Senāk svečturus visbiežāk darināja no koka, galvenokārt no bērza, retāk – no citiem kokiem.

Vienkārši un ērti bija no neliela koka klucīša darināti svečturi, kuriem augšgalā vidū izurba 2-3 cm dziļu cilindrisku iedobumu – sveču ietveri.

Sveces parasti iestiprināja cilindriskās ietverēs, kur tās stabili turējās. Ja svece bija nedaudz tievāka par ietveri, tās apakšdaļu nereti aptina ar papīra strēmeli vai lupatiņu.

19.gs.2.pusē turīgāko zemnieku saimniecībās sāka lietot pilsētu amatnieku darbnīcās un fabrikās gatavotos misiņa svečturus.

Tāpat svečturus kala no dzelzs un veidoja no māla. Senie dzelzs svečturi pēc formas ir ļoti vienkārši. Māla svečturus ar iespiedumu un krāsu palīdzību varēja izrotāt ar dažādiem ornamentiem un zīmējumiem.

Svečturi var būt – sienas, griestu, galda, Ziemassvētku eglīšu u.c.