28.07.2022
Ērģemes viduslaiku pils pagrabs un tajā notikusī traģēdija

   2016.-2019. gadā arheoloģiskie izrakumi norisinājās vienā no Ērģemes pils dienvidu korpusa telpām. Pēc izpētes pabeigšanas ir iespējams iztēloties tās izskatu.

   Pirmā stāva 8,5 x 8,5 m lielās telpas stūrī atradusies skaista, zaļi glazēta podiņu krāsns, par ko liecināja izrakumos atrastie krāsns podiņi ar dažādiem motīviem. Telpu rotājuši uz kāda plaukta likti vai pie sienas pakārti divi māla šķīvji. Uz tiem ar baltu un zaļu glazūru zīmētas līnijas un īpatnēji ziedi, bet šķīvju centrā divas zivis. Vienā malā šķīvjiem veidoti caurumi to piekarināšanai.

   Zem telpas bijis pagrabs, kurā varēja nokāpt no pils pagalma puses pa 120 cm platām akmens kāpnēm. Atverot koka durvis nonāca telpā, kuru apgaismoja divi logi. Tie, tāpat kā durvis, veidoti uz pagalmu vērstajā pagraba pusē. Viens no logiem gandrīz pilnībā saglabājies līdz mūsdienām. Logi bijuši ar rombveida stikla rūtīm. Tās savā starpā savienotas ar svina ietvariem un, lai smagais logs nedeformētos, pastiprinātas ar dzelzs stieņiem. No šaurajiem, slīpajiem logiem nākošā gaisma bija vāja, tādēļ pagrabā vajadzēja lietot sveces vai citu papildus apgaismojumu.

   Vēl vienas durvis no pagraba vedušas uz blakus esošo telpu. Tieši pie šīm durvīm uziets negaidīts atklājums. Zem kāda pārogļojušās baļķa konstatēti deguši 15 vai 16 gadus veca cilvēka kauli (parasti viduslaiku dzīvesvietās tiek atrasti dzīvnieku kauli, kas ir ēdienreižu un maltīšu pagatavošanas pārpalikumi). Netālu no viņa atrastas četras lielas dzelzs atslēgas, kuras, visticamāk, kādreiz bijušas sasietas saišķī.

   Zināms, ka šīs telpas iebrukušas kādā no 17. gadsimtā notikušajiem ugunsgrēkiem. Bet kādēļ jaunais cilvēks ugunsgrēka laikā ir atradies pagrabā? Vai viņš nav varējis tikt no tā laukā, vai, tieši pretēji, slēpies no kāda un ieslēdzies? Negaidītais atklājums devis ierosmi vizualizācijai “Pēdējā diena pilī”, kas noskatāma jaunajā digitālajā programmā.

 

Sīkāk par arheoloģiskajiem izrakumiem Ērģemes pilī: Ilustrētā pasaules vēsture, Janvāris, 2020 (144).

 

Sīkāk par telpās atrastajiem priekšmetiem un to vizualizācija:
http://muzejs.valka.lv/digitala-programma-ergemes-viduslaiku-pils/pedeja-diena-pili.php 

 

 

Informāciju sagatavoja:

 Ilze Mālkalniete,

 arheoloģe

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.