29.07.2022
Ērģemes viduslaiku pilī atrastās stikla glāzes

   Ērģemes pilī atrasti bronzas, māla un stikla trauku fragmenti. Saimniecībā lietoti lieli metāla katli. No sarkana māla virpoti šķīvji, podi un trijkāju vārāmie trauki. Izrakumos iegūta arī gandrīz vesela no akmensmasas darināta pudele. Citas pudeles gatavotas no stikla. Viena no tām bijusi īpaši grezna - apgleznota ar krāsainām līnijām un augu motīvu.

   No Ērģemes pilī lietotajām stikla glāzēm saglabājušās vien plānas un trauslas lauskas. Pēc lausku formas varam uzzināt, ka glāzes veidotas slaidas un šauras. Viena no tām bijusi ar cilindrisku, bet divas ar sešskaldņu vai astoņskaldņu augšdaļu un stabilu pamatni. Skaldņoto glāžu korpusam izgatavošanas laikā aptītas šauras stikla lentas, kas slaido augšdaļu sadalīja it kā vairākās daļās. Šīs glāzes saistāmas ar kādu 16. -18. gs. Ziemeļeiropā izplatītu brīvā laika pavadīšanas veidu vai “spēli”. Dekoratīvās stikla lentas kalpoja par spēles noteikumiem. Glāzē tika pildīts alus vai vīns (minēts arī degvīns) un pasākuma dalībnieki no tās drīkstēja izdzert tikai noteiktu daudzumu šķidruma. Kā norāda glāzes nosaukums (passglas), tās paredzētas padošanai no rokas rokā. Ja spēles dalībnieks izdzēra par maz vai par daudz dzēriena un nesasniedza vai pārsniedza ar šauro stikla lentu atzīmēto vietu uz glāzes, tam bija jāturpina, līdz izdzerts precīzs dzēriena daudzums.

   Laikam nebūs pārsteigums, ka blakus abu Ērģemē konstatēto glāžu lauskām atradās arī no bronzas izgatavots mucas krāns ar gaiļa formas rokturi!

 

Attēls ar glāzes lietošanu šeit:

https://www.wikiart.org/en/adriaen-van-ostade/dancing-couple-and-merry-company-in-an-interior

Sīkāk par Ērģemes viduslaiku pili un tajā atrastajiem priekšmetiem:

http://muzejs.valka.lv/digitala-programma-ergemes-viduslaiku-pils/trauki.php

 

 

Informāciju sagatavoja:

 Ilze Mālkalniete,

 arheoloģe

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.