22.03.2018
Baltā galdauta svētki Valkā šogad veltīti B.Zutim

Valkā jau kļuvis par tradīciju baltā galdauta svētkus veltīt cilvēkam, kas devis ieguldījumu Latvijas valsts un savas pilsētas izaugsmē. Iepriekšējos gados tos esam veltījuši P.Radziņam un J.Rauskam. Šogad 4.maijā atcerēsimies farmaceitu, sabiedrisko darbinieku, mecenātu un aktīvu sporta atbalstītāju Bernhardu Zuti, kuram 2018.gada rudenī atzīmējama 125. dzimšanas gadadiena.

 

Bernhards Aleksandrs Zutis dzimis Valkā 1893.gadā. Beidzis M.Alkšņa 4-klasīgo tirdzniecības skolu Valkā. Studējis farmāciju Kazaņas Universitātē. Piedalījies Latvijas brīvības cīņās kā Ziemeļlatvijas armijas brīvprātīgais.

 

B.Zutis vadījis aptieku Valkā, kuru izveidojis par vienu no modernākām provinces aptiekām Latvijā. 1922.-1939.g. bijis īpašnieks aptiekai Ērģemē. 1929.gadā nodibinājis Valkā minerālu un augļūdens iestādi (tirgotavu).

 

Līdztekus profesionālajam darbam B.Zutis aktīvi iesaistījies sabiedriskajā darbā. Bijis Valkas Sporta biedrības (dib. 1922.gadā) priekšnieks (1924.–1938.g.), kā arī Latvijas brīvības cīnītāju biedrības “Ziemeļnieki” priekšnieks, 7.Valkas aizsargu pulka farmaceits. Viņš bijis vairāku Valkas kultūras un saimniecisko biedrību valdes loceklis un aktīvs biedrs, piem. Brāļu kapu komitejas Valkas nodaļā, Valkas Viesīgā biedrībā, Valkas apriņķa Mednieku biedrībā.

Valkas sporta dārza (tagad stadions) izbūvēšanā un arī pilsētas labiekārtošanā B.Zutis ieguldījis savus personiskos līdzekļus.

 

B.Zutis pēc 2.pasaules kara emigrēja no Latvijas. Bēgļu gaitās Vācijā vadījis IRO (International Refugee Organisation – Starptautiskā bēgļu aprūpes organizācija) slimnīcas aptieku Veidenes bēgļu nometnē. 1951.gadā viņš devies uz ASV, kur strādājis savā profesijā.

Viņš nodarbojies ar filatēliju, bijis ūdens sporta cienītājs – aizrāvies ar izbraucieniem kanoe laivās.

 

Bernhards Zutis miris 1968.gadā Ņujorkā (ASV).

 

Par nopelniem tēvijas labā Bernhards Zutis saņēmis valsts apbalvojumus. 1923.gadā viņam piešķirta Latvijas atbrīvošanas kara piemiņas medaļa. B.Zutis 1931.gadā apbalvots ar Triju zvaigžņu ordeņa V šķiru; 1939.gadā – ar Atzinības krusta V šķiru un par nopelniem Aizsargu organizācijas labā ar Nopelnu Krustu. Latvijas Futbola savienība 1931.gadā savā 10 gadu jubilejā par nopelniem futbola veicināšanā viņu apbalvojusi ar savienības lielo goda nozīmi – zelta medaļu.

 

Ligita Drubiņa,

Valkas novadpētniecības muzeja

izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja

 

Bernhards Aleksandrs Zutis /1893-1968/. 1929.gads.

No J.Lībieša dzimtas arhīva

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.