14.11.2018
18.novembra svinības senāk

Šis būs neliels ieskats par 18.novembra svinībām Valkā 1920.-1940.gados, izmantojot tā laika laikrakstu publikācijas un Valkas novadpētniecības muzeja krājumu.

 

Pārlapojot laikrakstus, jāsecina, ka laika periodā no 1920.- 1940.gadam par godu valsts svētkiem Valkā tradicionāli notika dievkalpojums, kam sekoja dažādu organizāciju un skolēnu parāde, tad – gājiens uz Brāļu kapiem, noslēgumā – pasākums Tautas namā.

 

Šeit kā piemērs plašāks 1935.gada svinību apraksts no laikraksta “Jaunākās Ziņas”: “Valka kā šaipus, tā viņpus robežas bija karogota. Plkst. 11 notika Valkas pilsētas valdes svinīgā sēde, kurā piedalījās valdes un pašvaldību iestāžu un organizāciju pārstāvji. Sapulcējušies nolēma nosūtīt apsveikumus valsts vadītājiem. Noklausījušies pa radio valsts prezidenta runu Brīvības pieminekļa atklāšanas svinībās, Valkas iedzīvotāji devās uz Lugažu baznīcu, kur no Igaunijas Valkas ieradās delegācija – garnizona priekšnieks kolonels Pinka, kolonel-leitnants Hijops, Igaunijas Valkas aizsargu pulka komandieris, Igaunijas Valkas pilsētas galva, Igaunijas konsuls Latvijas Valkā, Igaunijas-Latvijas biedrības pārstāvji u.c. baznīcā svētrunu teica mācītājs O.Krauze.

Pēc tam pilsētas laukumā notika aizsargu, Ziemeļnieku, organizāciju un skolu jaunatnes parāde. Parādes dalībnieki un iedzīvotāji ar orķestriem pēc tam devās svētceļojumā uz Brāļu kapiem, kur nolika vaiņagus. Plkst. 18 vietējā tautas namā valcēnieši noklausījās ministru prezidenta Dr. K.Ulmaņa runu. Tanī pašā laikā Latvijas Valkas delegāti, Latvijas-Igaunijas biedrības, kara apriņķa pārvaldes, aizsargu un iestāžu pārstāvji apmeklēja Igaunijas Valkā šūpļa svētku atceres vakaru. Tur daudzās runās sumināja Latviju. Iestājoties krēslai, Latvijas Valka iedegās svētku iluminācijā.

 

Krāšņi, atbilstoši tā laika iespējām un tradīcijām, tika rotāti nami – gan pašvaldības un citu iestāžu, gan sabiedriskie un arī privātie. Īpaši greznoja robežas pārejas punktus, arī dzelzceļa staciju ēkas. Plaši izmantoja zaļumu vītnes.

 

 Omuļu dzelzceļa stacija. 1928.gads

 

Valkas dzelzceļa stacija. Valka, apt. 1928. gads

No J.Lībieša dzimtas albūma.

 

 

Robežas pārejas punkts Valkā Semināra-Sepa ielā. 1938.gads.

Publikācija laikrakstā "Ziemeļlatvija" 1938.g.

 

Ļoti īpaši svinēja valsts 20 gadus. Šeit plašāks apraksts no 1938.gada laikraksta “Ziemeļlatvija”: “Nekad Valka līdz šim vēl nebij piedzīvojusi tik krāšņus gaismas plūdus, kā valsts 20 gada svētku vakarā. Tautas nams, skolu ēkas, apriņķa vecākā nams, policijas pārvalde, apriņķa skolu valde un robežas pārejas punkts mirdzēja starmešu gaismas lokā. Pilsētas valde, pasts, miertiesa un kara pārvalde bija greznojušās spuldžu virknēm un jubilejas skaitli spuldžu veidojumā.

Sevišķi krāšņs bija dzelzceļa stacijas dekorējums zaļumu vītnēm un paegļiem, bet pāri tai vakarā margoja uzraksts - „Tev mūžam dzīvot, Latvija”. Virs staltā slimnīcas darbinieku nama sveica spuldžu raksts – “Slava Latvijai un Vadonim”. Robežas pārejas punktā stalti plīvoja valsts karogi, virs kuriem mirdzēja trīs zvaigznes. Vareni karogi, piemēroti uzraksti un zaļumu vītnes greznoja arī citus iestāžu namus. Pie ģimnāzijas puslokā bija uzcelti divdesmit karogmasti. Apriņķa vecākā nams izcēlās ar sevišķi iespaidīgu dekorējumu, ar otrā stāva logos novietotām Vadoņa un Kara ministra ģīmetnēm, kas saskaņoti iekļāvās pārējā rotājumā.

Arī tirgotāji šogad bija rosīgi dekorējuši skatlogus. Un katrs nams mirdzēja gaišs, izstarodams prieku un svētku sajūsmu. Pēc svētku koncerta. apmeklētājiem atstājot tautas namu, pilsētas laukumā notika grandioza uguņošana būvinspektora inž. V.Grīviņa vadībā. Neskaitāmas spožas raķetes šķēla tumšās rudens debesis, atmirdzēdamas pāri Valkas namiem. Ļaužu straumes šinī laikā ielās bija visdzīvākās. Arī Igaunijas Valkas iedzīvotāji bija ieradušies kuplā skaitā, lai priecātos par krāšņo un uguņoto mūsu Valku.

 

1928.gadā izdotās pastkartes, kas veltītas 18.novembrim

Valkas novadpētniecības muzeja krājums

 

 

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.