08.11.2022
11.novembris – Lāčplēša diena

  11.novembris - Lāčplēša diena, kad pieminam un godinām ne tikai Lāčplēša Kara ordeņa kavalierus, bet visus karavīrus, kas cīnījās par Latvijas neatkarību.

  Viena no svarīgākajām Neatkarības kara cīņām ir Latvijas armijas cīņa pret daudz spēcīgāko un labāk bruņoto Bermonta vadīto karaspēku 1919.gada rudenī. Pēc sīvām un nevienlīdzīgām kaujām, kas turpinājās vairāk nekā mēnesi, 11.novembra rītā Latvijas armija padzina bermontiešus no Rīgas.

   Lai atzīmētu vēsturiski svarīgo notikumu un godinātu varoņus, Saeima un valdība 11.novembri nosauca par Lāčplēša dienu, un nodibināja Lāčplēša Kara ordeni.

  Tiesa gan, 1919. gada 11. novembris ir ordeņa simboliskais dibināšanas datums, jo ordeņa statūtus Latvijas Satversmes sapulce apstiprināja 1920. gada 18. septembrī.

   Lāčplēša kara ordenis bija pirmais un augstākais Latvijas valsts apbalvojums. Apbalvošana ar Lāčplēša Kara ordeni notika ik gadus 11.novembrī no 1920. līdz 1928.gadam. Ordenim bija 3 šķiras, t.i., pakāpes.  Visi ordeņi bija numurēti, katras šķiras ordeņus numurēja atsevišķi. Apbalvošanu sāka ar ordeņa zemāko 3.šķiru un augstāko 2.un 1.pakāpi piešķīra tikai pēc tam.

 

         

 

       

 

   Deviņos gados izsniedza 2146 apbalvojumus 2116 karavīriem. Varam būt lepni, ka augsto apbalvojumu – Lāčplēša Kara ordeni saņēmuši 89 ar Valkas novadu saistīti Latvijas neatkarības cīnītāji.

 

          

 

                        

 

   Pirmie ordeņi 1920.gada 13.augustā ar Ministru kabineta lēmumu tika piešķirti septiņiem augstākajiem Latvijas armijas komandieriem. Ar Lāčplēša Kara ordeņa III šķiras Nr.1. apbalvoja Valkas novadnieku, Latvijas armijas ģenerāli Pēteri Radziņu.

 

 

 

   Latvijas armijas ģenerāļa dzīves gājumu var izlasīt Valkas novadpētniecības muzeja virtuālajā izstādē.

 

   Sākot ar 1922.gada novembri, apbalvotajiem izsniedza mākslinieka Riharda Zariņa veidotu diplomu ar īsu varoņdarba aprakstu un Lāčplēša Kara ordeņa apliecību zilā krāsā.

   Valkas novadpētniecības muzeja krājumā glabājas Kara flotilijas komandiera, kapteiņa- leitnanta Eduarda Vernera Puķīša Lāčplēša Kara ordeņa III šķiras diploms Nr.281., izsniegts 1921.gada 30.septembrī. Aplūkot diplomu var šeit.

   Tāpat Valkas novadpētniecības muzeja krājumā glabājas Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru brāļu Jūlija un Riharda Zīļu 1919.gada 16.decembrī rakstītais apsveikums mātei Ziemassvētkos no frontes.  Apsveikumu var apskatīties šeit

   Un Jūlija Baloža piemiņas lente.

 

 

 

   Ieskats dažos Valkas novada Lāčplēša kara ordeņa kavalieru varoņdarbos.

 

 

 

 

 

Rakstam vēl nav pievienoti komentāri.